Header Image
ECC Compton Center / Campus Information / accreditation / accreditation

Subcommittee 1, Organization and Governance

Schedule

  • Monday, November 15, 1-2 p.m.

Minutes

  • Coming Soon

Agendas

Members

    • New CEO and chairperson of this committee to be determined.
    • Fasal Aasia, Faculty (Math)
    • Sylvia Barakat, Classified (Administrative Assistant, Upward Bound)
    • Francis Cushenberry, Faculty (Nursing)
    • Omega Goudeau, Faculty (PE)
    • Rachelle Sasser, Administrator (Dean, Human Resources)
    • David Simmons, Classified (Management Information Systems)
  • Camille Johnson, Student
  • Nehasi Lee, Student

 


 

 

Subcommittee 2, Instruction and Faculty

Schedule

  • Tuesday, November 16, 2010, 1:30-3:00 p.m., Board Room
  • Tuesday, December 7, 2010, 3:00-4:30 p.m., Board Room
  • Tuesday, January 18, 2011, 3:00-4:30 p.m., Board Room
  • CANCELED - Tuesday, March 2, 2011, 2:30-4:30 p.m., Board Room

Minutes

Agendas

 

Members

    • Saul Panski, Faculty Council President (History), chair
    • Rodney Murray, Administrator (Dean, Career and Technical Education)
    • Susan Dever, Administrator (Dean, Academic Programs)
    • Gregory Walker, Faculty (Biology)
    • Jose Bernaudo, Faculty (English)
    • Eyob Wallano, Faculty (Biology)
    • Vanessa Haynes, Faculty (Counselor)
    • Frederick Lamm, Faculty (Automotive Technology)
  • Celia Valdez, Classified (Academic Programs)
  • Estina Pratt, Faculty (Learning Resources)
  • Micah Pyre-Bowers, Student

 


 

Subcommittee 3, Student Services and Public Information

Schedule

  • Tuesday, November 30, 2010, 2:30-4:30 p.m., Board Room
  • Tuesday, January 11, 2011, 2pm-3pm, Board Room.
  • Tuesday, February 1, 2011. 2pm-3pm, Board Room.
  • Generally every 1st Tuesday from 2-3pm in the Board Room.

Minutes

Agendas

Members

  • Jeanie Nishime, ECC VP-Student and Community Advancement, co-chair
  • Keith Curry, Administrator (Dean, Student Services), co-chair
  • Patricia (Trish) Bonacic, Administrator (Disabled Students Programs and Services)
  • Taiwan Rogers, Classified (Disabled Students Programs and Services)
  • Iris Fernandez, Classified (CalWORKS)
  • Michael Odanaka, Faculty (Counselor)
  • Tom Norton, Faculty (English)
  • Arlana Walton, Student
  • Dorothy Bush, Classified

 


 

Subcommittee 4, Financial Integrity

 

Schedule

  • Thursday, December 2, 2010, 2-3 p.m., Board Room
  • Friday, December 17, 2010.
  • Thursday, January 27, 2011.

Minutes

  • Coming Soon

Agendas

Members

  • JoAnn Higdon, ECC VP Administrative Services, co-chair
  • Daniel Villanueva, Administrator (Chief Business Officer) co-chair
  • Harvey Estrada, Faculty (Music)
  • Choyce Law Brown, Faculty (Law)
  • Accounting Manager (to be determined)
  • Andrew (Drew) Krynicki, Classified (Accounting)
  • LaVetta Johnson, Classified (Accounting)
  • Chavez Bell, Student
  • Eric Canova, Student

 


 

Subcommittee 5, Planning and Evaluation

Schedule

  • Tuesday, November 30, 2010, 1:30-3:00 p.m., C-32 conference room
  • Thursday, January 6, 2011, 1:30-3:00 p.m., C-32 conference room
  • CANCELED - Tuesday, February 22, 2011, 12:30-2:00 p.m., C-32 conference room
  • Generally will meet on Tuesdays.

Minutes

Agendas

Members

  • Barbara Perez, ECC VP ECC Compton Center, chair
  • Ricky Shabazz, Administrator (Director, Outreach)
  • Macheo Shabaka, Administrator (TRIO)
  • Elizabeth Martinez, Administrator (Director, Transfer Center)
  • David McPatchell, Faculty (Psychology)
  • Pieter Van Niel, Faculty (Theater)
  • Jose Villalobos, Faculty (Math)
  • Camela McClain, Classified (Human Resources)
  • Marci Myers, Classified (Institutional Research)
  • David Vakil, Administrator (Academic Affairs)
  • Rudolfo Ruval, Student

 

Back to top